Postinumeroalue · Teuva

64740 Horo

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat186koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 890 €−21 % vs. koko maa
Keski-ikä58 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut17 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 64740 Horo (Teuva) asui 186 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 58 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 58,6 km², joten asukkaita on 3,2 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 890 € vuodessa verojen jälkeen, 21 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 708. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 6 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 17 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 20,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 97 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 64740 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 890 €
Keskitulo, asukkaat28 908 €
Mediaanitulo, taloudet36 136 €
Keskitulo, taloudet51 681 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

28 %59 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–155,9 %
16–193,2 %
20–298,1 %
30–393,8 %
40–499,1 %
50–5911,8 %
60–6919,9 %
70–7921,5 %
80+16,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (173 henkeä).

Vain perusaste30,6 %
Ylioppilastutkinto4,0 %
Ammatillinen48,6 %
Alempi korkeakoulu13,3 %
Ylempi korkeakoulu3,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset32,3 %
Työttömät8,1 %
Opiskelijat3,2 %
Eläkeläiset48,9 %
Lapset 0–145,9 %
Muut1,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat97
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet36 %
Lapsitaloudet8 %
Asuntojen keskikoko96,9 m²
Asumisväljyys55,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit14
Työpaikat alueella30

Teuva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Teuva

  1. 64770 Äystö24 162 €
  2. 64720 Perälä23 570 €
  3. 64700 Teuva Keskus23 079 €
  4. 64760 Peltola22 949 €
  5. 61840 Norinkylä20 734 €

Lähimmät postinumerot

  1. 64610 Övermark23 992 €
  2. 64700 Teuva Keskus23 079 €
  3. 64720 Perälä23 570 €
  4. 64760 Peltola22 949 €
  5. 64770 Äystö24 162 €
  6. 64810 Vanhakylä26 628 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.