Postinumeroalue · Siilinjärvi

71820 Pöljä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat746koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 935 €+6 % vs. koko maa
Keski-ikä43 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 71820 Pöljä (Siilinjärvi) asui 746 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 43 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 46,4 km², joten asukkaita on 16 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 935 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % enemmän kuin koko maassa. Se on 657. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 8 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 304 asuntokuntaa, keskimäärin 2,50 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 71820 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 935 €
Keskitulo, asukkaat28 838 €
Mediaanitulo, taloudet53 639 €
Keskitulo, taloudet55 724 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %65 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1518,8 %
16–195,8 %
20–297,6 %
30–3910,9 %
40–4917,0 %
50–5911,7 %
60–6914,2 %
70–7910,5 %
80+3,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (581 henkeä).

Vain perusaste14,1 %
Ylioppilastutkinto2,8 %
Ammatillinen53,4 %
Alempi korkeakoulu23,1 %
Ylempi korkeakoulu6,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,8 %
Työttömät5,1 %
Opiskelijat6,2 %
Eläkeläiset23,1 %
Lapset 0–1417,8 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat304
Henkeä / asuntokunta2,50
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet22 %
Lapsitaloudet28 %
Asuntojen keskikoko116,4 m²
Asumisväljyys48,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit72
Työpaikat alueella54

Siilinjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Siilinjärvi

  1. 70900 Toivala30 999 €
  2. 71870 Harjamäki30 151 €
  3. 71890 Hamula29 106 €
  4. 71840 Kuuslahti28 494 €
  5. 70910 Vuorela27 747 €
  6. 71800 Siilinjärvi Keskus26 631 €
  7. 71850 Leppäkaarre26 047 €

Lähimmät postinumerot

  1. 71760 Ahkionlahti-Vianta25 340 €
  2. 71775 Tuovilanlahti-Haatala26 531 €
  3. 71800 Siilinjärvi Keskus26 631 €
  4. 71840 Kuuslahti28 494 €
  5. 71850 Leppäkaarre26 047 €
  6. 71870 Harjamäki30 151 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.