Postinumeroalue · Siilinjärvi

71840 Kuuslahti

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat500koko maa 5 635 971
Mediaanitulo28 494 €+8 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 71840 Kuuslahti (Siilinjärvi) asui 500 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 51,9 km², joten asukkaita on 9,6 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 28 494 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % enemmän kuin koko maassa. Se on 553. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 8 postinumeroalueesta.

19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 202 asuntokuntaa, keskimäärin 2,50 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 71840 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat28 494 €
Keskitulo, asukkaat29 262 €
Mediaanitulo, taloudet54 261 €
Keskitulo, taloudet55 628 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %65 %19 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1521,4 %
16–195,4 %
20–295,6 %
30–3912,2 %
40–4914,8 %
50–5912,8 %
60–6912,2 %
70–7914,0 %
80+1,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (381 henkeä).

Vain perusaste17,3 %
Ylioppilastutkinto1,6 %
Ammatillinen56,2 %
Alempi korkeakoulu21,0 %
Ylempi korkeakoulu3,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,6 %
Työttömät3,8 %
Opiskelijat8,2 %
Eläkeläiset22,0 %
Lapset 0–1418,4 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat202
Henkeä / asuntokunta2,50
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet22 %
Lapsitaloudet30 %
Asuntojen keskikoko107,2 m²
Asumisväljyys44,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit101
Työpaikat alueella37

Siilinjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Siilinjärvi

  1. 70900 Toivala30 999 €
  2. 71870 Harjamäki30 151 €
  3. 71890 Hamula29 106 €
  4. 71820 Pöljä27 935 €
  5. 70910 Vuorela27 747 €
  6. 71800 Siilinjärvi Keskus26 631 €
  7. 71850 Leppäkaarre26 047 €

Lähimmät postinumerot

  1. 71775 Tuovilanlahti-Haatala26 531 €
  2. 71800 Siilinjärvi Keskus26 631 €
  3. 71820 Pöljä27 935 €
  4. 71850 Leppäkaarre26 047 €
  5. 71870 Harjamäki30 151 €
  6. 71890 Hamula29 106 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.