Postinumeroalue · Siilinjärvi

71890 Hamula

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat895koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 106 €+10 % vs. koko maa
Keski-ikä41 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut37 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 71890 Hamula (Siilinjärvi) asui 895 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 41 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 75,1 km², joten asukkaita on 12 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 106 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % enemmän kuin koko maassa. Se on 440. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 8 postinumeroalueesta.

25 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 37 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 4,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 346 asuntokuntaa, keskimäärin 2,60 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 71890 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 106 €
Keskitulo, asukkaat31 405 €
Mediaanitulo, taloudet57 892 €
Keskitulo, taloudet60 900 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %58 %25 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1522,9 %
16–195,4 %
20–294,5 %
30–3913,7 %
40–4915,1 %
50–5912,4 %
60–6913,0 %
70–798,7 %
80+4,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (666 henkeä).

Vain perusaste15,6 %
Ylioppilastutkinto3,8 %
Ammatillinen43,4 %
Alempi korkeakoulu24,9 %
Ylempi korkeakoulu12,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,7 %
Työttömät2,2 %
Opiskelijat7,5 %
Eläkeläiset21,7 %
Lapset 0–1421,1 %
Muut1,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat346
Henkeä / asuntokunta2,60
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet21 %
Lapsitaloudet33 %
Asuntojen keskikoko123,8 m²
Asumisväljyys48,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit51
Työpaikat alueella67

Siilinjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Siilinjärvi

  1. 70900 Toivala30 999 €
  2. 71870 Harjamäki30 151 €
  3. 71840 Kuuslahti28 494 €
  4. 71820 Pöljä27 935 €
  5. 70910 Vuorela27 747 €
  6. 71800 Siilinjärvi Keskus26 631 €
  7. 71850 Leppäkaarre26 047 €

Lähimmät postinumerot

  1. 71840 Kuuslahti28 494 €
  2. 71850 Leppäkaarre26 047 €
  3. 71870 Harjamäki30 151 €
  4. 71910 Alapitkä27 236 €
  5. 71920 Pajujärvi27 333 €
  6. 71950 Lammasaho24 943 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.