Postinumeroalue · Siilinjärvi
71850 Leppäkaarre
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 71850 Leppäkaarre (Siilinjärvi) asui 1 808 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 3,6 km², joten asukkaita on 499 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 047 € vuodessa verojen jälkeen, 1 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 182. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 8 postinumeroalueesta.
13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 12,5 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 925 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 71 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 454 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Siilinjärvi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Siilinjärvi
- 70900 Toivala30 999 €
- 71870 Harjamäki30 151 €
- 71890 Hamula29 106 €
- 71840 Kuuslahti28 494 €
- 71820 Pöljä27 935 €
- 70910 Vuorela27 747 €
- 71800 Siilinjärvi Keskus26 631 €
Lähimmät postinumerot
- 71800 Siilinjärvi Keskus26 631 €
- 71820 Pöljä27 935 €
- 71840 Kuuslahti28 494 €
- 71870 Harjamäki30 151 €
- 71890 Hamula29 106 €
- 71910 Alapitkä27 236 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.