Postinumeroalue · Nurmes

75940 Mujejärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat7koko maa 5 635 971
Mediaanituloei julkaista
Keski-ikä–koko maa 44 v
Korkeakoulutetut0 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 75940 Mujejärvi (Nurmes) asui 7 ihmistä vuoden 2024 lopussa.

Alueen pinta-ala on 9,7 km², joten asukkaita on 0,7 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Alueen tulotietoja ei julkaista, koska alueella asuu niin vähän ihmisiä, että yksittäiset henkilöt voisivat olla tunnistettavissa.

Korkeakoulututkinto on 0 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 5 asuntokuntaa, keskimäärin – henkeä taloudessa, ja 0 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 75940 mediaaniin →

Tulot

Tulotietoja ei julkaista tietosuojasyistä, koska alueella on vähän asukkaita.

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (7 henkeä).

Vain perusaste0,0 %
Ylioppilastutkinto0,0 %
Ammatillinen0,0 %
Alempi korkeakoulu0,0 %
Ylempi korkeakoulu0,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset0,0 %
Työttömät0,0 %
Opiskelijat0,0 %
Eläkeläiset0,0 %
Lapset 0–140,0 %
Muut0,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat5
Henkeä / asuntokunta–
Omistusasunnoissa0 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Työpaikat alueella0

Nurmes: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Nurmes

  1. 75970 Kohtavaara26 269 €
  2. 75710 Karhunpää26 224 €
  3. 75650 Savikylä24 054 €
  4. 75530 Porokylä22 706 €
  5. 75500 Nurmes Keskus22 198 €
  6. 75740 Pajukoski22 128 €
  7. 75930 Petäiskylä22 017 €
  8. 75890 Saramo-Petäiskylä-Mujejärvi21 295 €
  9. 75840 Ylä-Valtimo20 715 €
  10. 75770 Puukari20 484 €
  11. 75700 Valtimo Keskus20 422 €
  12. 75990 Höljäkkä20 211 €

Kaikki 14 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 75840 Ylä-Valtimo20 715 €
  2. 75890 Saramo-Petäiskylä-Mujejärvi21 295 €
  3. 75930 Petäiskylä22 017 €
  4. 75970 Kohtavaara26 269 €
  5. 75990 Höljäkkä20 211 €
  6. 76100 Pieksämäki Keskus22 377 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.