Postinumeroalue · Kitee

82380 Tolosenmäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat380koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 166 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä57 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 82380 Tolosenmäki (Kitee) asui 380 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 57 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 148,0 km², joten asukkaita on 2,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 166 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 169. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 13 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 16,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 199 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 82380 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 166 €
Keskitulo, asukkaat26 855 €
Mediaanitulo, taloudet40 622 €
Keskitulo, taloudet47 402 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %59 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–157,4 %
16–192,6 %
20–294,5 %
30–395,3 %
40–498,2 %
50–5915,3 %
60–6925,5 %
70–7922,4 %
80+8,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (349 henkeä).

Vain perusaste25,5 %
Ylioppilastutkinto1,7 %
Ammatillinen50,4 %
Alempi korkeakoulu17,5 %
Ylempi korkeakoulu4,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset32,6 %
Työttömät6,6 %
Opiskelijat3,7 %
Eläkeläiset49,2 %
Lapset 0–146,8 %
Muut1,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat199
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet38 %
Lapsitaloudet9 %
Asuntojen keskikoko103,9 m²
Asumisväljyys56,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit283
Työpaikat alueella104

Kitee: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kitee

  1. 82510 Kiteenlahti24 872 €
  2. 82395 Haarajärvi24 275 €
  3. 82460 Hummovaara24 146 €
  4. 59820 Purujärvi-Rajavaara23 467 €
  5. 59800 Kesälahti Keskus22 344 €
  6. 82590 Närsäkkälä22 271 €
  7. 82500 Kitee Keskus21 704 €
  8. 82580 Juurikka21 623 €
  9. 82430 Puhos-Leinovaara21 569 €
  10. 59810 Suurikylä21 118 €
  11. 58350 Villala20 721 €
  12. 82490 Heinoniemi20 614 €

Lähimmät postinumerot

  1. 82335 Rasivaara21 709 €
  2. 82350 Tikkala26 818 €
  3. 82360 Onkamo26 828 €
  4. 82395 Haarajärvi24 275 €
  5. 82430 Puhos-Leinovaara21 569 €
  6. 82460 Hummovaara24 146 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.