Postinumeroalue · Kitee

82580 Juurikka

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat305koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 623 €−18 % vs. koko maa
Keski-ikä56 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 82580 Juurikka (Kitee) asui 305 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 56 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 117,5 km², joten asukkaita on 2,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 623 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 582. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 13 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 19,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 151 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 82580 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 623 €
Keskitulo, asukkaat26 578 €
Mediaanitulo, taloudet40 773 €
Keskitulo, taloudet49 193 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

29 %57 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–156,9 %
16–193,3 %
20–294,3 %
30–396,6 %
40–4910,5 %
50–5915,7 %
60–6923,0 %
70–7920,3 %
80+9,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (279 henkeä).

Vain perusaste24,4 %
Ylioppilastutkinto1,4 %
Ammatillinen53,4 %
Alempi korkeakoulu15,8 %
Ylempi korkeakoulu5,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,7 %
Työttömät8,5 %
Opiskelijat4,6 %
Eläkeläiset43,9 %
Lapset 0–146,6 %
Muut0,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat151
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet33 %
Lapsitaloudet11 %
Asuntojen keskikoko107,6 m²
Asumisväljyys55,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit175
Työpaikat alueella30

Kitee: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kitee

  1. 82510 Kiteenlahti24 872 €
  2. 82395 Haarajärvi24 275 €
  3. 82460 Hummovaara24 146 €
  4. 59820 Purujärvi-Rajavaara23 467 €
  5. 82380 Tolosenmäki23 166 €
  6. 59800 Kesälahti Keskus22 344 €
  7. 82590 Närsäkkälä22 271 €
  8. 82500 Kitee Keskus21 704 €
  9. 82430 Puhos-Leinovaara21 569 €
  10. 59810 Suurikylä21 118 €
  11. 58350 Villala20 721 €
  12. 82490 Heinoniemi20 614 €

Lähimmät postinumerot

  1. 82490 Heinoniemi20 614 €
  2. 82500 Kitee Keskus21 704 €
  3. 82510 Kiteenlahti24 872 €
  4. 82590 Närsäkkälä22 271 €
  5. 82600 Tohmajärvi Keskus22 393 €
  6. 82655 Värtsilä Keskus19 479 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.