Postinumeroalue · Kitee

82395 Haarajärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat143koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 275 €−8 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut18 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 82395 Haarajärvi (Kitee) asui 143 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 43,8 km², joten asukkaita on 3,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 275 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 792. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 13 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 18 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 12,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 65 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 82395 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 275 €
Keskitulo, asukkaat25 663 €
Mediaanitulo, taloudet42 222 €
Keskitulo, taloudet46 868 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %61 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,8 %
16–194,9 %
20–294,9 %
30–394,2 %
40–4918,2 %
50–5911,9 %
60–6918,9 %
70–7915,4 %
80+4,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (117 henkeä).

Vain perusaste21,4 %
Ylioppilastutkinto2,6 %
Ammatillinen58,1 %
Alempi korkeakoulu15,4 %
Ylempi korkeakoulu2,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,8 %
Työttömät5,6 %
Opiskelijat7,0 %
Eläkeläiset33,6 %
Lapset 0–1415,4 %
Muut0,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat65
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet23 %
Lapsitaloudet20 %
Asuntojen keskikoko98,7 m²
Asumisväljyys46,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit12
Työpaikat alueella9

Kitee: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kitee

  1. 82510 Kiteenlahti24 872 €
  2. 82460 Hummovaara24 146 €
  3. 59820 Purujärvi-Rajavaara23 467 €
  4. 82380 Tolosenmäki23 166 €
  5. 59800 Kesälahti Keskus22 344 €
  6. 82590 Närsäkkälä22 271 €
  7. 82500 Kitee Keskus21 704 €
  8. 82580 Juurikka21 623 €
  9. 82430 Puhos-Leinovaara21 569 €
  10. 59810 Suurikylä21 118 €
  11. 58350 Villala20 721 €
  12. 82490 Heinoniemi20 614 €

Lähimmät postinumerot

  1. 82350 Tikkala26 818 €
  2. 82360 Onkamo26 828 €
  3. 82380 Tolosenmäki23 166 €
  4. 82430 Puhos-Leinovaara21 569 €
  5. 82460 Hummovaara24 146 €
  6. 82490 Heinoniemi20 614 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.