Postinumeroalue · Kitee
82500 Kitee Keskus
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 82500 Kitee Keskus asui 5 541 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 313,6 km², joten asukkaita on 18 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 704 € vuodessa verojen jälkeen, 18 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 567. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 13 postinumeroalueesta.
10 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 17,7 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 3 055 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 68 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (4 768 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Kitee: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Kitee
- 82510 Kiteenlahti24 872 €
- 82395 Haarajärvi24 275 €
- 82460 Hummovaara24 146 €
- 59820 Purujärvi-Rajavaara23 467 €
- 82380 Tolosenmäki23 166 €
- 59800 Kesälahti Keskus22 344 €
- 82590 Närsäkkälä22 271 €
- 82580 Juurikka21 623 €
- 82430 Puhos-Leinovaara21 569 €
- 59810 Suurikylä21 118 €
- 58350 Villala20 721 €
- 82490 Heinoniemi20 614 €
Lähimmät postinumerot
- 82430 Puhos-Leinovaara21 569 €
- 82460 Hummovaara24 146 €
- 82490 Heinoniemi20 614 €
- 82510 Kiteenlahti24 872 €
- 82580 Juurikka21 623 €
- 82590 Närsäkkälä22 271 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.