Postinumeroalue · Haapavesi

86530 Annonen

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat164koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 989 €−17 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 86530 Annonen (Haapavesi) asui 164 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 80,9 km², joten asukkaita on 2,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 989 € vuodessa verojen jälkeen, 17 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 493. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 7 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 74 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 86530 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 989 €
Keskitulo, asukkaat26 814 €
Mediaanitulo, taloudet41 077 €
Keskitulo, taloudet46 359 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

28 %59 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,5 %
16–193,0 %
20–2910,4 %
30–399,1 %
40–4910,4 %
50–5911,0 %
60–6918,9 %
70–7912,8 %
80+4,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (131 henkeä).

Vain perusaste16,0 %
Ylioppilastutkinto2,3 %
Ammatillinen60,3 %
Alempi korkeakoulu17,6 %
Ylempi korkeakoulu3,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,6 %
Työttömät3,7 %
Opiskelijat4,9 %
Eläkeläiset31,1 %
Lapset 0–1417,7 %
Muut3,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat74
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet38 %
Lapsitaloudet20 %
Asuntojen keskikoko99,9 m²
Asumisväljyys50,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit24
Työpaikat alueella14

Haapavesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Haapavesi

  1. 86480 Karhukangas27 191 €
  2. 86680 Vatjusjärvi25 260 €
  3. 86600 Haapavesi Keskus24 791 €
  4. 86550 Mieluskylä23 858 €
  5. 86650 Kytökylä-Joutenniva23 324 €
  6. 86690 Karsikas22 062 €

Lähimmät postinumerot

  1. 86470 Lumimetsä23 907 €
  2. 86480 Karhukangas27 191 €
  3. 86510 Matkaniva24 261 €
  4. 86550 Mieluskylä23 858 €
  5. 86600 Haapavesi Keskus24 791 €
  6. 86650 Kytökylä-Joutenniva23 324 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.