Postinumeroalue · Haapavesi

86550 Mieluskylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat345koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 858 €−9 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut16 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 86550 Mieluskylä (Haapavesi) asui 345 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 63,6 km², joten asukkaita on 5,4 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 858 € vuodessa verojen jälkeen, 9 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 939. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 7 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 16 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 130 asuntokuntaa, keskimäärin 2,70 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 86550 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 858 €
Keskitulo, asukkaat25 245 €
Mediaanitulo, taloudet44 728 €
Keskitulo, taloudet50 354 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

26 %63 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1522,3 %
16–198,4 %
20–296,1 %
30–3911,0 %
40–4910,1 %
50–599,3 %
60–6915,7 %
70–7911,0 %
80+6,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (255 henkeä).

Vain perusaste16,9 %
Ylioppilastutkinto2,4 %
Ammatillinen64,7 %
Alempi korkeakoulu13,7 %
Ylempi korkeakoulu2,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,3 %
Työttömät3,2 %
Opiskelijat9,0 %
Eläkeläiset26,7 %
Lapset 0–1420,3 %
Muut2,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat130
Henkeä / asuntokunta2,70
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet27 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko107,7 m²
Asumisväljyys42,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja4 %
Kesämökit21
Työpaikat alueella30

Haapavesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Haapavesi

  1. 86480 Karhukangas27 191 €
  2. 86680 Vatjusjärvi25 260 €
  3. 86600 Haapavesi Keskus24 791 €
  4. 86650 Kytökylä-Joutenniva23 324 €
  5. 86690 Karsikas22 062 €
  6. 86530 Annonen21 989 €

Lähimmät postinumerot

  1. 86480 Karhukangas27 191 €
  2. 86510 Matkaniva24 261 €
  3. 86530 Annonen21 989 €
  4. 86600 Haapavesi Keskus24 791 €
  5. 86650 Kytökylä-Joutenniva23 324 €
  6. 86680 Vatjusjärvi25 260 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.