Postinumeroalue · Haapavesi

86600 Haapavesi Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat4 875koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 791 €−6 % vs. koko maa
Keski-ikä44 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 86600 Haapavesi Keskus asui 4 875 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 546,6 km², joten asukkaita on 8,9 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 791 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 620. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 7 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 260 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 73 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 86600 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 791 €
Keskitulo, asukkaat26 574 €
Mediaanitulo, taloudet36 888 €
Keskitulo, taloudet44 050 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %64 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,9 %
16–195,7 %
20–297,9 %
30–3911,0 %
40–4912,5 %
50–5910,7 %
60–6912,9 %
70–7913,0 %
80+6,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 761 henkeä).

Vain perusaste23,6 %
Ylioppilastutkinto2,1 %
Ammatillinen53,5 %
Alempi korkeakoulu16,0 %
Ylempi korkeakoulu4,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,2 %
Työttömät4,6 %
Opiskelijat6,8 %
Eläkeläiset29,4 %
Lapset 0–1418,5 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 260
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa73 %
Vuokra-asunnoissa26 %
Yksinasuvien taloudet44 %
Lapsitaloudet22 %
Asuntojen keskikoko90,7 m²
Asumisväljyys45,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja10 %
Kesämökit264
Työpaikat alueella2 178

Haapavesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Haapavesi

  1. 86480 Karhukangas27 191 €
  2. 86680 Vatjusjärvi25 260 €
  3. 86550 Mieluskylä23 858 €
  4. 86650 Kytökylä-Joutenniva23 324 €
  5. 86690 Karsikas22 062 €
  6. 86530 Annonen21 989 €

Lähimmät postinumerot

  1. 86510 Matkaniva24 261 €
  2. 86530 Annonen21 989 €
  3. 86550 Mieluskylä23 858 €
  4. 86650 Kytökylä-Joutenniva23 324 €
  5. 86680 Vatjusjärvi25 260 €
  6. 86690 Karsikas22 062 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.