Postinumeroalue · Haapavesi

86690 Karsikas

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat150koko maa 5 635 971
Mediaanitulo22 062 €−16 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut9 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 86690 Karsikas (Haapavesi) asui 150 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 113,8 km², joten asukkaita on 1,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 22 062 € vuodessa verojen jälkeen, 16 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 473. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 7 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 9 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 74 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 86690 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat22 062 €
Keskitulo, asukkaat26 482 €
Mediaanitulo, taloudet35 327 €
Keskitulo, taloudet45 650 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

31 %54 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,3 %
16–192,7 %
20–296,0 %
30–3910,0 %
40–4911,3 %
50–5914,7 %
60–6914,7 %
70–7918,0 %
80+9,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (127 henkeä).

Vain perusaste37,0 %
Ylioppilastutkinto1,6 %
Ammatillinen52,0 %
Alempi korkeakoulu7,1 %
Ylempi korkeakoulu2,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,0 %
Työttömät4,7 %
Opiskelijat2,0 %
Eläkeläiset40,7 %
Lapset 0–1413,3 %
Muut3,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat74
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet46 %
Lapsitaloudet11 %
Asuntojen keskikoko99,8 m²
Asumisväljyys51,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit12
Työpaikat alueella25

Haapavesi: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Haapavesi

  1. 86480 Karhukangas27 191 €
  2. 86680 Vatjusjärvi25 260 €
  3. 86600 Haapavesi Keskus24 791 €
  4. 86550 Mieluskylä23 858 €
  5. 86650 Kytökylä-Joutenniva23 324 €
  6. 86530 Annonen21 989 €

Lähimmät postinumerot

  1. 86600 Haapavesi Keskus24 791 €
  2. 86650 Kytökylä-Joutenniva23 324 €
  3. 86680 Vatjusjärvi25 260 €
  4. 86710 Kärsämäki Keskus23 257 €
  5. 86800 Pyhäsalmi22 681 €
  6. 86810 Pellikkaperä24 922 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.