Postinumeroalue · Mäntsälä

04630 Sääksjärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat785koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 621 €+12 % vs. koko maa
Keski-ikä44 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 04630 Sääksjärvi (Mäntsälä) asui 785 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 68,1 km², joten asukkaita on 12 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 621 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % enemmän kuin koko maassa. Se on 347. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 12 postinumeroalueesta.

25 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 337 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 04630 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 621 €
Keskitulo, asukkaat32 222 €
Mediaanitulo, taloudet51 811 €
Keskitulo, taloudet59 690 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %59 %25 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1518,1 %
16–194,8 %
20–296,0 %
30–3912,6 %
40–4911,0 %
50–5917,5 %
60–6915,0 %
70–7910,8 %
80+4,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (620 henkeä).

Vain perusaste22,4 %
Ylioppilastutkinto4,4 %
Ammatillinen49,4 %
Alempi korkeakoulu16,0 %
Ylempi korkeakoulu7,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,9 %
Työttömät5,0 %
Opiskelijat5,7 %
Eläkeläiset23,8 %
Lapset 0–1416,9 %
Muut2,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat337
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet28 %
Lapsitaloudet24 %
Asuntojen keskikoko118,0 m²
Asumisväljyys50,8 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit126
Työpaikat alueella97

Mäntsälä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Mäntsälä

  1. 04620 Kaunismäki32 467 €
  2. 04530 Ohkola31 676 €
  3. 04820 Kaukalampi30 743 €
  4. 04660 Numminen29 750 €
  5. 04680 Hirvihaara29 386 €
  6. 04920 Saarentaus29 057 €
  7. 04940 Levanto28 701 €
  8. 04740 Sälinkää27 461 €
  9. 04840 Hautjärvi27 265 €
  10. 04600 Mäntsälä Keskus26 566 €
  11. 04770 Sahakylä25 564 €

Lähimmät postinumerot

  1. 04530 Ohkola31 676 €
  2. 04600 Mäntsälä Keskus26 566 €
  3. 04620 Kaunismäki32 467 €
  4. 04660 Numminen29 750 €
  5. 04680 Hirvihaara29 386 €
  6. 04740 Sälinkää27 461 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.