Postinumeroalue · Mäntsälä

04820 Kaukalampi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat283koko maa 5 635 971
Mediaanitulo30 743 €+17 % vs. koko maa
Keski-ikä44 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut33 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 04820 Kaukalampi (Mäntsälä) asui 283 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 44 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 28,1 km², joten asukkaita on 10 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 30 743 € vuodessa verojen jälkeen, 17 % enemmän kuin koko maassa. Se on 225. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 12 postinumeroalueesta.

34 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista enemmän.

Korkeakoulututkinto on 33 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 118 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 04820 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat30 743 €
Keskitulo, asukkaat32 093 €
Mediaanitulo, taloudet59 075 €
Keskitulo, taloudet58 425 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %47 %34 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1520,8 %
16–194,9 %
20–293,9 %
30–3910,2 %
40–4915,2 %
50–5917,0 %
60–6914,8 %
70–798,5 %
80+4,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (214 henkeä).

Vain perusaste17,8 %
Ylioppilastutkinto2,8 %
Ammatillinen46,3 %
Alempi korkeakoulu24,8 %
Ylempi korkeakoulu8,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset49,1 %
Työttömät3,5 %
Opiskelijat7,4 %
Eläkeläiset19,1 %
Lapset 0–1419,1 %
Muut1,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat118
Henkeä / asuntokunta2,40
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet26 %
Lapsitaloudet31 %
Asuntojen keskikoko121,2 m²
Asumisväljyys51,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja1 %
Kesämökit18
Työpaikat alueella22

Mäntsälä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Mäntsälä

  1. 04620 Kaunismäki32 467 €
  2. 04530 Ohkola31 676 €
  3. 04660 Numminen29 750 €
  4. 04630 Sääksjärvi29 621 €
  5. 04680 Hirvihaara29 386 €
  6. 04920 Saarentaus29 057 €
  7. 04940 Levanto28 701 €
  8. 04740 Sälinkää27 461 €
  9. 04840 Hautjärvi27 265 €
  10. 04600 Mäntsälä Keskus26 566 €
  11. 04770 Sahakylä25 564 €

Lähimmät postinumerot

  1. 04680 Hirvihaara29 386 €
  2. 04740 Sälinkää27 461 €
  3. 04770 Sahakylä25 564 €
  4. 04840 Hautjärvi27 265 €
  5. 04920 Saarentaus29 057 €
  6. 04940 Levanto28 701 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.