Postinumeroalue · Mäntsälä

04770 Sahakylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat204koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 564 €−3 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut17 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 04770 Sahakylä (Mäntsälä) asui 204 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 39,1 km², joten asukkaita on 5,2 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 564 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 334. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 12 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 17 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 92 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 04770 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 564 €
Keskitulo, asukkaat28 545 €
Mediaanitulo, taloudet42 724 €
Keskitulo, taloudet51 778 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %62 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,2 %
16–197,4 %
20–296,9 %
30–399,3 %
40–4913,2 %
50–5917,2 %
60–6914,2 %
70–7912,3 %
80+4,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (166 henkeä).

Vain perusaste26,5 %
Ylioppilastutkinto6,6 %
Ammatillinen50,0 %
Alempi korkeakoulu11,4 %
Ylempi korkeakoulu5,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset50,0 %
Työttömät3,4 %
Opiskelijat5,9 %
Eläkeläiset24,0 %
Lapset 0–1414,7 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat92
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet21 %
Asuntojen keskikoko107,3 m²
Asumisväljyys50,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit34
Työpaikat alueella34

Mäntsälä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Mäntsälä

  1. 04620 Kaunismäki32 467 €
  2. 04530 Ohkola31 676 €
  3. 04820 Kaukalampi30 743 €
  4. 04660 Numminen29 750 €
  5. 04630 Sääksjärvi29 621 €
  6. 04680 Hirvihaara29 386 €
  7. 04920 Saarentaus29 057 €
  8. 04940 Levanto28 701 €
  9. 04740 Sälinkää27 461 €
  10. 04840 Hautjärvi27 265 €
  11. 04600 Mäntsälä Keskus26 566 €

Lähimmät postinumerot

  1. 04660 Numminen29 750 €
  2. 04680 Hirvihaara29 386 €
  3. 04740 Sälinkää27 461 €
  4. 04820 Kaukalampi30 743 €
  5. 04840 Hautjärvi27 265 €
  6. 04920 Saarentaus29 057 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.