Postinumeroalue · Mäntsälä

04660 Numminen

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 582koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 750 €+13 % vs. koko maa
Keski-ikä45 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut28 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 04660 Numminen (Mäntsälä) asui 1 582 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 45 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 75,5 km², joten asukkaita on 21 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 750 € vuodessa verojen jälkeen, 13 % enemmän kuin koko maassa. Se on 329. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 12 postinumeroalueesta.

26 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 659 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 04660 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 750 €
Keskitulo, asukkaat32 721 €
Mediaanitulo, taloudet57 440 €
Keskitulo, taloudet63 700 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

14 %60 %26 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1516,6 %
16–196,2 %
20–295,3 %
30–3910,4 %
40–4914,7 %
50–5918,0 %
60–6915,1 %
70–7911,3 %
80+2,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 276 henkeä).

Vain perusaste22,6 %
Ylioppilastutkinto4,3 %
Ammatillinen45,1 %
Alempi korkeakoulu21,6 %
Ylempi korkeakoulu6,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset49,8 %
Työttömät4,0 %
Opiskelijat6,3 %
Eläkeläiset22,1 %
Lapset 0–1415,5 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat659
Henkeä / asuntokunta2,40
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa6 %
Yksinasuvien taloudet26 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko120,2 m²
Asumisväljyys50,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit119
Työpaikat alueella355

Mäntsälä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Mäntsälä

  1. 04620 Kaunismäki32 467 €
  2. 04530 Ohkola31 676 €
  3. 04820 Kaukalampi30 743 €
  4. 04630 Sääksjärvi29 621 €
  5. 04680 Hirvihaara29 386 €
  6. 04920 Saarentaus29 057 €
  7. 04940 Levanto28 701 €
  8. 04740 Sälinkää27 461 €
  9. 04840 Hautjärvi27 265 €
  10. 04600 Mäntsälä Keskus26 566 €
  11. 04770 Sahakylä25 564 €

Lähimmät postinumerot

  1. 04600 Mäntsälä Keskus26 566 €
  2. 04620 Kaunismäki32 467 €
  3. 04630 Sääksjärvi29 621 €
  4. 04680 Hirvihaara29 386 €
  5. 04740 Sälinkää27 461 €
  6. 04770 Sahakylä25 564 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.