Postinumeroalue · Mäntsälä

04680 Hirvihaara

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat649koko maa 5 635 971
Mediaanitulo29 386 €+12 % vs. koko maa
Keski-ikä43 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 04680 Hirvihaara (Mäntsälä) asui 649 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 43 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 45,5 km², joten asukkaita on 14 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 29 386 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % enemmän kuin koko maassa. Se on 388. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 12 postinumeroalueesta.

27 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 260 asuntokuntaa, keskimäärin 2,50 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 04680 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat29 386 €
Keskitulo, asukkaat32 254 €
Mediaanitulo, taloudet59 291 €
Keskitulo, taloudet62 328 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %57 %27 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1519,4 %
16–195,5 %
20–296,0 %
30–3911,1 %
40–4914,3 %
50–5917,3 %
60–6912,3 %
70–799,6 %
80+4,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (499 henkeä).

Vain perusaste23,8 %
Ylioppilastutkinto3,2 %
Ammatillinen42,7 %
Alempi korkeakoulu22,0 %
Ylempi korkeakoulu8,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset48,2 %
Työttömät4,0 %
Opiskelijat7,4 %
Eläkeläiset21,1 %
Lapset 0–1417,7 %
Muut1,5 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat260
Henkeä / asuntokunta2,50
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet25 %
Lapsitaloudet28 %
Asuntojen keskikoko117,7 m²
Asumisväljyys47,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit26
Työpaikat alueella233

Mäntsälä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Mäntsälä

  1. 04620 Kaunismäki32 467 €
  2. 04530 Ohkola31 676 €
  3. 04820 Kaukalampi30 743 €
  4. 04660 Numminen29 750 €
  5. 04630 Sääksjärvi29 621 €
  6. 04920 Saarentaus29 057 €
  7. 04940 Levanto28 701 €
  8. 04740 Sälinkää27 461 €
  9. 04840 Hautjärvi27 265 €
  10. 04600 Mäntsälä Keskus26 566 €
  11. 04770 Sahakylä25 564 €

Lähimmät postinumerot

  1. 04620 Kaunismäki32 467 €
  2. 04630 Sääksjärvi29 621 €
  3. 04660 Numminen29 750 €
  4. 04740 Sälinkää27 461 €
  5. 04770 Sahakylä25 564 €
  6. 04820 Kaukalampi30 743 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.