Postinumeroalue · Säkylä

27710 Köyliö Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat967koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 401 €−7 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 27710 Köyliö Keskus (Säkylä) asui 967 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 52,6 km², joten asukkaita on 18 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 401 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 747. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 10 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 509 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 81 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 27710 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 401 €
Keskitulo, asukkaat26 579 €
Mediaanitulo, taloudet37 283 €
Keskitulo, taloudet42 547 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

18 %68 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1514,1 %
16–194,4 %
20–296,7 %
30–398,8 %
40–4911,2 %
50–5914,6 %
60–6914,7 %
70–7916,3 %
80+9,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (811 henkeä).

Vain perusaste29,0 %
Ylioppilastutkinto3,2 %
Ammatillinen45,3 %
Alempi korkeakoulu18,5 %
Ylempi korkeakoulu4,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset40,1 %
Työttömät3,9 %
Opiskelijat6,1 %
Eläkeläiset34,0 %
Lapset 0–1412,7 %
Muut3,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat509
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa81 %
Vuokra-asunnoissa18 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet17 %
Asuntojen keskikoko91,8 m²
Asumisväljyys50,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja8 %
Kesämökit81
Työpaikat alueella228

Säkylä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Säkylä

  1. 27840 Kakkuri26 922 €
  2. 27910 Huovinrinne26 843 €
  3. 27920 Otajoki26 202 €
  4. 27800 Säkylä Keskus26 039 €
  5. 27750 Yttilä25 988 €
  6. 27820 Iso-Vimma24 878 €
  7. 27860 Vuori24 605 €
  8. 27730 Tuiskula24 528 €
  9. 27740 Voitoinen21 572 €

Lähimmät postinumerot

  1. 27640 Honkilahti kk25 824 €
  2. 27650 Honkilahti23 179 €
  3. 27670 Mannila25 921 €
  4. 27730 Tuiskula24 528 €
  5. 27740 Voitoinen21 572 €
  6. 27750 Yttilä25 988 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.