Postinumeroalue · Säkylä

27860 Vuori

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat289koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 605 €−7 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut19 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 27860 Vuori (Säkylä) asui 289 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 70,0 km², joten asukkaita on 4,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 605 € vuodessa verojen jälkeen, 7 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 673. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 10 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 139 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 27860 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 605 €
Keskitulo, asukkaat29 104 €
Mediaanitulo, taloudet38 216 €
Keskitulo, taloudet51 009 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %61 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,8 %
16–194,5 %
20–297,3 %
30–397,3 %
40–4912,5 %
50–5915,9 %
60–6915,6 %
70–7913,5 %
80+9,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (242 henkeä).

Vain perusaste27,3 %
Ylioppilastutkinto6,6 %
Ammatillinen47,5 %
Alempi korkeakoulu16,1 %
Ylempi korkeakoulu2,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset47,4 %
Työttömät3,5 %
Opiskelijat6,9 %
Eläkeläiset29,8 %
Lapset 0–1411,8 %
Muut0,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat139
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet40 %
Lapsitaloudet17 %
Asuntojen keskikoko109,9 m²
Asumisväljyys56,1 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit11
Työpaikat alueella75

Säkylä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Säkylä

  1. 27840 Kakkuri26 922 €
  2. 27910 Huovinrinne26 843 €
  3. 27920 Otajoki26 202 €
  4. 27800 Säkylä Keskus26 039 €
  5. 27750 Yttilä25 988 €
  6. 27820 Iso-Vimma24 878 €
  7. 27730 Tuiskula24 528 €
  8. 27710 Köyliö Keskus24 401 €
  9. 27740 Voitoinen21 572 €

Lähimmät postinumerot

  1. 27800 Säkylä Keskus26 039 €
  2. 27820 Iso-Vimma24 878 €
  3. 27840 Kakkuri26 922 €
  4. 27910 Huovinrinne26 843 €
  5. 27920 Otajoki26 202 €
  6. 28100 Pori Keskus22 636 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.