Postinumeroalue · Säkylä

27800 Säkylä Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat2 848koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 039 €−1 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 27800 Säkylä Keskus asui 2 848 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 126,4 km², joten asukkaita on 23 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 039 € vuodessa verojen jälkeen, 1 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 183. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 10 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,7 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 488 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 78 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 27800 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 039 €
Keskitulo, asukkaat29 037 €
Mediaanitulo, taloudet37 899 €
Keskitulo, taloudet46 381 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %67 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,4 %
16–194,0 %
20–295,4 %
30–3910,1 %
40–4911,2 %
50–5912,7 %
60–6916,2 %
70–7917,3 %
80+9,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 401 henkeä).

Vain perusaste25,9 %
Ylioppilastutkinto3,1 %
Ammatillinen40,8 %
Alempi korkeakoulu22,4 %
Ylempi korkeakoulu7,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,1 %
Työttömät3,3 %
Opiskelijat5,1 %
Eläkeläiset38,1 %
Lapset 0–1412,1 %
Muut2,4 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 488
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa78 %
Vuokra-asunnoissa20 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet17 %
Asuntojen keskikoko98,8 m²
Asumisväljyys55,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja16 %
Kesämökit261
Työpaikat alueella1 298

Säkylä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Säkylä

  1. 27840 Kakkuri26 922 €
  2. 27910 Huovinrinne26 843 €
  3. 27920 Otajoki26 202 €
  4. 27750 Yttilä25 988 €
  5. 27820 Iso-Vimma24 878 €
  6. 27860 Vuori24 605 €
  7. 27730 Tuiskula24 528 €
  8. 27710 Köyliö Keskus24 401 €
  9. 27740 Voitoinen21 572 €

Lähimmät postinumerot

  1. 27730 Tuiskula24 528 €
  2. 27740 Voitoinen21 572 €
  3. 27750 Yttilä25 988 €
  4. 27820 Iso-Vimma24 878 €
  5. 27840 Kakkuri26 922 €
  6. 27860 Vuori24 605 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.