Postinumeroalue · Säkylä

27840 Kakkuri

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat388koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 922 €+2 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut28 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 27840 Kakkuri (Säkylä) asui 388 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 13,8 km², joten asukkaita on 28 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 922 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % enemmän kuin koko maassa. Se on 935. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 10 postinumeroalueesta.

15 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 4,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 203 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 89 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 27840 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 922 €
Keskitulo, asukkaat30 127 €
Mediaanitulo, taloudet42 546 €
Keskitulo, taloudet49 098 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

15 %69 %15 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,6 %
16–194,4 %
20–297,2 %
30–3910,1 %
40–499,5 %
50–5911,3 %
60–6919,6 %
70–7917,5 %
80+7,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (330 henkeä).

Vain perusaste24,2 %
Ylioppilastutkinto2,7 %
Ammatillinen44,8 %
Alempi korkeakoulu22,1 %
Ylempi korkeakoulu6,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset43,8 %
Työttömät1,8 %
Opiskelijat3,9 %
Eläkeläiset36,1 %
Lapset 0–1412,6 %
Muut1,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat203
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa89 %
Vuokra-asunnoissa10 %
Yksinasuvien taloudet42 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko106,1 m²
Asumisväljyys59,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja5 %
Kesämökit38
Työpaikat alueella49

Säkylä: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Säkylä

  1. 27910 Huovinrinne26 843 €
  2. 27920 Otajoki26 202 €
  3. 27800 Säkylä Keskus26 039 €
  4. 27750 Yttilä25 988 €
  5. 27820 Iso-Vimma24 878 €
  6. 27860 Vuori24 605 €
  7. 27730 Tuiskula24 528 €
  8. 27710 Köyliö Keskus24 401 €
  9. 27740 Voitoinen21 572 €

Lähimmät postinumerot

  1. 27750 Yttilä25 988 €
  2. 27800 Säkylä Keskus26 039 €
  3. 27820 Iso-Vimma24 878 €
  4. 27860 Vuori24 605 €
  5. 27910 Huovinrinne26 843 €
  6. 27920 Otajoki26 202 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.