Postinumeroalue · Kankaanpää

38710 Myllymäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat1 903koko maa 5 635 971
Mediaanitulo20 825 €−21 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut19 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 38710 Myllymäki (Kankaanpää) asui 1 903 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 3,1 km², joten asukkaita on 622 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 20 825 € vuodessa verojen jälkeen, 21 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 720. korkein 2 927 alueesta ja 12. kunnan 12 postinumeroalueesta.

8 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 17,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 1 171 asuntokuntaa, keskimäärin 1,60 henkeä taloudessa, ja 53 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 38710 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat20 825 €
Keskitulo, asukkaat23 077 €
Mediaanitulo, taloudet27 469 €
Keskitulo, taloudet32 679 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

29 %64 %8 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,5 %
16–194,2 %
20–299,7 %
30–3911,0 %
40–499,6 %
50–5910,0 %
60–6917,2 %
70–7918,3 %
80+8,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (1 647 henkeä).

Vain perusaste29,9 %
Ylioppilastutkinto2,8 %
Ammatillinen48,7 %
Alempi korkeakoulu15,2 %
Ylempi korkeakoulu3,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset32,8 %
Työttömät6,7 %
Opiskelijat6,4 %
Eläkeläiset39,6 %
Lapset 0–1410,7 %
Muut3,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat1 171
Henkeä / asuntokunta1,60
Omistusasunnoissa53 %
Vuokra-asunnoissa46 %
Yksinasuvien taloudet59 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko76,7 m²
Asumisväljyys48,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja32 %
Työpaikat alueella174

Kankaanpää: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kankaanpää

  1. 38770 Lohikko26 184 €
  2. 38760 Venesjärvi25 998 €
  3. 38750 Veneskoski25 414 €
  4. 38840 Niinisalo24 850 €
  5. 38700 Kankaanpää Keskus23 923 €
  6. 38910 Ala-Honkajoki23 735 €
  7. 38720 Vihteljärvi23 687 €
  8. 38740 Hapuoja23 641 €
  9. 38920 Vatajankoski23 420 €
  10. 38950 Honkajoki Keskus22 537 €
  11. 38970 Lauhala21 889 €

Lähimmät postinumerot

  1. 38670 Kalliala-Haunia22 027 €
  2. 38680 Tuunajärvi19 841 €
  3. 38700 Kankaanpää Keskus23 923 €
  4. 38720 Vihteljärvi23 687 €
  5. 38740 Hapuoja23 641 €
  6. 38750 Veneskoski25 414 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.