Postinumeroalue · Kankaanpää

38840 Niinisalo

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat666koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 850 €−6 % vs. koko maa
Keski-ikä50 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut28 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 38840 Niinisalo (Kankaanpää) asui 666 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 139,6 km², joten asukkaita on 4,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 850 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 604. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 12 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 341 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 38840 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 850 €
Keskitulo, asukkaat25 700 €
Mediaanitulo, taloudet39 512 €
Keskitulo, taloudet42 839 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %66 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,2 %
16–193,9 %
20–296,9 %
30–399,5 %
40–499,0 %
50–5913,1 %
60–6922,5 %
70–7915,5 %
80+6,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (566 henkeä).

Vain perusaste21,6 %
Ylioppilastutkinto1,1 %
Ammatillinen49,6 %
Alempi korkeakoulu23,1 %
Ylempi korkeakoulu4,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,9 %
Työttömät3,6 %
Opiskelijat5,9 %
Eläkeläiset38,3 %
Lapset 0–1412,2 %
Muut3,2 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat341
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa8 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko93,9 m²
Asumisväljyys54,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja20 %
Kesämökit31
Työpaikat alueella524

Kankaanpää: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kankaanpää

  1. 38770 Lohikko26 184 €
  2. 38760 Venesjärvi25 998 €
  3. 38750 Veneskoski25 414 €
  4. 38700 Kankaanpää Keskus23 923 €
  5. 38910 Ala-Honkajoki23 735 €
  6. 38720 Vihteljärvi23 687 €
  7. 38740 Hapuoja23 641 €
  8. 38920 Vatajankoski23 420 €
  9. 38950 Honkajoki Keskus22 537 €
  10. 38970 Lauhala21 889 €
  11. 38710 Myllymäki20 825 €

Lähimmät postinumerot

  1. 38760 Venesjärvi25 998 €
  2. 38770 Lohikko26 184 €
  3. 38800 Jämijärvi Keskus23 873 €
  4. 38860 Suurimaa21 540 €
  5. 38910 Ala-Honkajoki23 735 €
  6. 38920 Vatajankoski23 420 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.