Postinumeroalue · Kankaanpää

38740 Hapuoja

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat402koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 641 €−10 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut21 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 38740 Hapuoja (Kankaanpää) asui 402 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 31,1 km², joten asukkaita on 13 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 641 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 014. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 12 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 21 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 11,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 189 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 90 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 38740 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 641 €
Keskitulo, asukkaat24 754 €
Mediaanitulo, taloudet39 021 €
Keskitulo, taloudet43 547 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %64 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1515,7 %
16–193,5 %
20–2910,9 %
30–399,7 %
40–4910,4 %
50–5911,9 %
60–6916,4 %
70–7914,7 %
80+6,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (330 henkeä).

Vain perusaste27,6 %
Ylioppilastutkinto3,3 %
Ammatillinen48,2 %
Alempi korkeakoulu17,0 %
Ylempi korkeakoulu3,9 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,3 %
Työttömät4,7 %
Opiskelijat4,7 %
Eläkeläiset34,8 %
Lapset 0–1414,7 %
Muut2,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat189
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa90 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet22 %
Asuntojen keskikoko106,1 m²
Asumisväljyys50,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit28
Työpaikat alueella58

Kankaanpää: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kankaanpää

  1. 38770 Lohikko26 184 €
  2. 38760 Venesjärvi25 998 €
  3. 38750 Veneskoski25 414 €
  4. 38840 Niinisalo24 850 €
  5. 38700 Kankaanpää Keskus23 923 €
  6. 38910 Ala-Honkajoki23 735 €
  7. 38720 Vihteljärvi23 687 €
  8. 38920 Vatajankoski23 420 €
  9. 38950 Honkajoki Keskus22 537 €
  10. 38970 Lauhala21 889 €
  11. 38710 Myllymäki20 825 €

Lähimmät postinumerot

  1. 38700 Kankaanpää Keskus23 923 €
  2. 38710 Myllymäki20 825 €
  3. 38720 Vihteljärvi23 687 €
  4. 38750 Veneskoski25 414 €
  5. 38760 Venesjärvi25 998 €
  6. 38770 Lohikko26 184 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.