Postinumeroalue · Kankaanpää

38920 Vatajankoski

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat181koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 420 €−11 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut17 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 38920 Vatajankoski (Kankaanpää) asui 181 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 41,8 km², joten asukkaita on 4,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 420 € vuodessa verojen jälkeen, 11 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 097. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 12 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 17 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,3 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 92 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 38920 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 420 €
Keskitulo, asukkaat24 985 €
Mediaanitulo, taloudet37 532 €
Keskitulo, taloudet44 282 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %67 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–158,8 %
16–193,3 %
20–295,5 %
30–399,9 %
40–499,9 %
50–5913,3 %
60–6921,0 %
70–7918,8 %
80+9,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (162 henkeä).

Vain perusaste29,0 %
Ylioppilastutkinto3,1 %
Ammatillinen50,6 %
Alempi korkeakoulu13,6 %
Ylempi korkeakoulu3,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,6 %
Työttömät3,9 %
Opiskelijat2,8 %
Eläkeläiset44,2 %
Lapset 0–148,3 %
Muut3,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat92
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet11 %
Asuntojen keskikoko95,2 m²
Asumisväljyys50,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja3 %
Kesämökit24
Työpaikat alueella34

Kankaanpää: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kankaanpää

  1. 38770 Lohikko26 184 €
  2. 38760 Venesjärvi25 998 €
  3. 38750 Veneskoski25 414 €
  4. 38840 Niinisalo24 850 €
  5. 38700 Kankaanpää Keskus23 923 €
  6. 38910 Ala-Honkajoki23 735 €
  7. 38720 Vihteljärvi23 687 €
  8. 38740 Hapuoja23 641 €
  9. 38950 Honkajoki Keskus22 537 €
  10. 38970 Lauhala21 889 €
  11. 38710 Myllymäki20 825 €

Lähimmät postinumerot

  1. 38840 Niinisalo24 850 €
  2. 38860 Suurimaa21 540 €
  3. 38910 Ala-Honkajoki23 735 €
  4. 38950 Honkajoki Keskus22 537 €
  5. 38970 Lauhala21 889 €
  6. 39100 Hämeenkyrö Keskus25 546 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.