Postinumeroalue · Kankaanpää

38720 Vihteljärvi

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat369koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 687 €−10 % vs. koko maa
Keski-ikä52 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 38720 Vihteljärvi (Kankaanpää) asui 369 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 97,3 km², joten asukkaita on 3,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 687 € vuodessa verojen jälkeen, 10 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 996. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 12 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 179 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 38720 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 687 €
Keskitulo, asukkaat27 423 €
Mediaanitulo, taloudet39 477 €
Keskitulo, taloudet48 876 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %58 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,2 %
16–192,4 %
20–298,1 %
30–396,0 %
40–4910,8 %
50–5914,6 %
60–6920,1 %
70–7919,8 %
80+6,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (318 henkeä).

Vain perusaste24,5 %
Ylioppilastutkinto2,8 %
Ammatillinen50,3 %
Alempi korkeakoulu16,7 %
Ylempi korkeakoulu5,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,8 %
Työttömät4,6 %
Opiskelijat4,9 %
Eläkeläiset37,9 %
Lapset 0–1410,0 %
Muut2,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat179
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet16 %
Asuntojen keskikoko110,0 m²
Asumisväljyys57,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit74
Työpaikat alueella55

Kankaanpää: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Kankaanpää

  1. 38770 Lohikko26 184 €
  2. 38760 Venesjärvi25 998 €
  3. 38750 Veneskoski25 414 €
  4. 38840 Niinisalo24 850 €
  5. 38700 Kankaanpää Keskus23 923 €
  6. 38910 Ala-Honkajoki23 735 €
  7. 38740 Hapuoja23 641 €
  8. 38920 Vatajankoski23 420 €
  9. 38950 Honkajoki Keskus22 537 €
  10. 38970 Lauhala21 889 €
  11. 38710 Myllymäki20 825 €

Lähimmät postinumerot

  1. 38680 Tuunajärvi19 841 €
  2. 38700 Kankaanpää Keskus23 923 €
  3. 38710 Myllymäki20 825 €
  4. 38740 Hapuoja23 641 €
  5. 38750 Veneskoski25 414 €
  6. 38760 Venesjärvi25 998 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.