Postinumeroalue · Nivala

85500 Nivala Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat7 140koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 267 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 85500 Nivala Keskus asui 7 140 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 178,1 km², joten asukkaita on 40 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 267 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 456. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 8 postinumeroalueesta.

14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 3 315 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 70 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 85500 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 267 €
Keskitulo, asukkaat28 090 €
Mediaanitulo, taloudet36 174 €
Keskitulo, taloudet45 961 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %68 %14 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1520,8 %
16–196,5 %
20–2910,1 %
30–3911,1 %
40–4911,7 %
50–599,8 %
60–6910,9 %
70–7911,8 %
80+7,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (5 401 henkeä).

Vain perusaste21,7 %
Ylioppilastutkinto2,6 %
Ammatillinen53,0 %
Alempi korkeakoulu17,1 %
Ylempi korkeakoulu5,6 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,5 %
Työttömät4,3 %
Opiskelijat7,4 %
Eläkeläiset27,5 %
Lapset 0–1419,1 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat3 315
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa70 %
Vuokra-asunnoissa28 %
Yksinasuvien taloudet45 %
Lapsitaloudet23 %
Asuntojen keskikoko91,0 m²
Asumisväljyys44,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja12 %
Kesämökit69
Työpaikat alueella3 219

Nivala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Nivala

  1. 85540 Mönkö26 259 €
  2. 85630 Sarjanahde25 859 €
  3. 85640 Maliskylä25 193 €
  4. 85560 Ainastalo25 030 €
  5. 85580 Karvoskylä24 115 €
  6. 85620 Sarja22 671 €
  7. 85660 Ruuskankylä21 398 €

Lähimmät postinumerot

  1. 85430 Koivisto26 606 €
  2. 85450 Joenkylä25 925 €
  3. 85470 Kiiskilampi22 426 €
  4. 85540 Mönkö26 259 €
  5. 85560 Ainastalo25 030 €
  6. 85580 Karvoskylä24 115 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.