Postinumeroalue · Nivala

85660 Ruuskankylä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat138koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 398 €−19 % vs. koko maa
Keski-ikä46 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut19 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 85660 Ruuskankylä (Nivala) asui 138 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 46 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 35,4 km², joten asukkaita on 3,9 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 398 € vuodessa verojen jälkeen, 19 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 629. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 8 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 59 asuntokuntaa, keskimäärin 2,30 henkeä taloudessa, ja 92 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 85660 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 398 €
Keskitulo, asukkaat26 972 €
Mediaanitulo, taloudet47 637 €
Keskitulo, taloudet52 016 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

25 %58 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1518,1 %
16–193,6 %
20–290,7 %
30–3912,3 %
40–4919,6 %
50–5912,3 %
60–6912,3 %
70–7916,7 %
80+4,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (113 henkeä).

Vain perusaste23,9 %
Ylioppilastutkinto0,9 %
Ammatillinen55,8 %
Alempi korkeakoulu17,7 %
Ylempi korkeakoulu1,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,7 %
Työttömät3,6 %
Opiskelijat2,9 %
Eläkeläiset35,5 %
Lapset 0–1416,7 %
Muut3,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat59
Henkeä / asuntokunta2,30
Omistusasunnoissa92 %
Vuokra-asunnoissa5 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko102,0 m²
Asumisväljyys45,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit4
Työpaikat alueella28

Nivala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Nivala

  1. 85540 Mönkö26 259 €
  2. 85630 Sarjanahde25 859 €
  3. 85500 Nivala Keskus25 267 €
  4. 85640 Maliskylä25 193 €
  5. 85560 Ainastalo25 030 €
  6. 85580 Karvoskylä24 115 €
  7. 85620 Sarja22 671 €

Lähimmät postinumerot

  1. 85620 Sarja22 671 €
  2. 85630 Sarjanahde25 859 €
  3. 85640 Maliskylä25 193 €
  4. 85710 Parkkila24 194 €
  5. 85730 Tulppo21 820 €
  6. 85800 Haapajärvi Keskus23 982 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.