Postinumeroalue · Nivala

85540 Mönkö

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat548koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 259 €±0 % vs. koko maa
Keski-ikä36 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 85540 Mönkö (Nivala) asui 548 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 36 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 45,1 km², joten asukkaita on 12 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 259 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 114. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 8 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,2 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 180 asuntokuntaa, keskimäärin 3,00 henkeä taloudessa, ja 96 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 85540 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 259 €
Keskitulo, asukkaat28 405 €
Mediaanitulo, taloudet53 686 €
Keskitulo, taloudet57 569 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

23 %59 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1530,7 %
16–196,8 %
20–298,0 %
30–3912,4 %
40–4910,8 %
50–599,1 %
60–6910,0 %
70–798,4 %
80+3,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (358 henkeä).

Vain perusaste14,2 %
Ylioppilastutkinto2,0 %
Ammatillinen60,9 %
Alempi korkeakoulu19,6 %
Ylempi korkeakoulu3,4 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,4 %
Työttömät2,9 %
Opiskelijat8,2 %
Eläkeläiset20,4 %
Lapset 0–1428,5 %
Muut2,6 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat180
Henkeä / asuntokunta3,00
Omistusasunnoissa96 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet28 %
Lapsitaloudet36 %
Asuntojen keskikoko120,5 m²
Asumisväljyys42,3 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit26
Työpaikat alueella66

Nivala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Nivala

  1. 85630 Sarjanahde25 859 €
  2. 85500 Nivala Keskus25 267 €
  3. 85640 Maliskylä25 193 €
  4. 85560 Ainastalo25 030 €
  5. 85580 Karvoskylä24 115 €
  6. 85620 Sarja22 671 €
  7. 85660 Ruuskankylä21 398 €

Lähimmät postinumerot

  1. 85450 Joenkylä25 925 €
  2. 85470 Kiiskilampi22 426 €
  3. 85500 Nivala Keskus25 267 €
  4. 85560 Ainastalo25 030 €
  5. 85580 Karvoskylä24 115 €
  6. 85620 Sarja22 671 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.