Postinumeroalue · Nivala

85560 Ainastalo

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat436koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 030 €−5 % vs. koko maa
Keski-ikä42 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut17 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 85560 Ainastalo (Nivala) asui 436 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 83,1 km², joten asukkaita on 5,2 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 030 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 531. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 8 postinumeroalueesta.

16 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 17 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 8,6 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 181 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 85560 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 030 €
Keskitulo, asukkaat27 429 €
Mediaanitulo, taloudet41 812 €
Keskitulo, taloudet50 293 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

24 %60 %16 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1521,8 %
16–195,5 %
20–298,3 %
30–3913,1 %
40–4911,2 %
50–5910,1 %
60–6911,9 %
70–7913,8 %
80+4,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (329 henkeä).

Vain perusaste17,9 %
Ylioppilastutkinto0,9 %
Ammatillinen63,8 %
Alempi korkeakoulu13,4 %
Ylempi korkeakoulu4,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,3 %
Työttömät3,9 %
Opiskelijat5,7 %
Eläkeläiset28,2 %
Lapset 0–1420,0 %
Muut0,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat181
Henkeä / asuntokunta2,40
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa9 %
Yksinasuvien taloudet30 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko101,1 m²
Asumisväljyys44,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit34
Työpaikat alueella47

Nivala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Nivala

  1. 85540 Mönkö26 259 €
  2. 85630 Sarjanahde25 859 €
  3. 85500 Nivala Keskus25 267 €
  4. 85640 Maliskylä25 193 €
  5. 85580 Karvoskylä24 115 €
  6. 85620 Sarja22 671 €
  7. 85660 Ruuskankylä21 398 €

Lähimmät postinumerot

  1. 85470 Kiiskilampi22 426 €
  2. 85500 Nivala Keskus25 267 €
  3. 85540 Mönkö26 259 €
  4. 85580 Karvoskylä24 115 €
  5. 85620 Sarja22 671 €
  6. 85630 Sarjanahde25 859 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.