Postinumeroalue · Nivala
85580 Karvoskylä
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 85580 Karvoskylä (Nivala) asui 695 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 42 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 108,9 km², joten asukkaita on 6,4 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 115 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 853. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 8 postinumeroalueesta.
12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.
Korkeakoulututkinto on 12 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 10,6 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 287 asuntokuntaa, keskimäärin 2,40 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (508 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Nivala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Nivala
- 85540 Mönkö26 259 €
- 85630 Sarjanahde25 859 €
- 85500 Nivala Keskus25 267 €
- 85640 Maliskylä25 193 €
- 85560 Ainastalo25 030 €
- 85620 Sarja22 671 €
- 85660 Ruuskankylä21 398 €
Lähimmät postinumerot
- 85500 Nivala Keskus25 267 €
- 85540 Mönkö26 259 €
- 85560 Ainastalo25 030 €
- 85620 Sarja22 671 €
- 85630 Sarjanahde25 859 €
- 85640 Maliskylä25 193 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.