Postinumeroalue · Nivala

85630 Sarjanahde

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat565koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 859 €−2 % vs. koko maa
Keski-ikä33 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut23 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 85630 Sarjanahde (Nivala) asui 565 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 33 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 25,4 km², joten asukkaita on 22 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 859 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 236. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 8 postinumeroalueesta.

18 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 23 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 7,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 171 asuntokuntaa, keskimäärin 3,30 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 85630 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 859 €
Keskitulo, asukkaat30 731 €
Mediaanitulo, taloudet47 006 €
Keskitulo, taloudet61 142 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

16 %66 %18 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1536,5 %
16–198,3 %
20–297,1 %
30–399,0 %
40–4911,3 %
50–599,2 %
60–697,8 %
70–797,4 %
80+3,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (333 henkeä).

Vain perusaste17,4 %
Ylioppilastutkinto2,1 %
Ammatillinen57,4 %
Alempi korkeakoulu17,4 %
Ylempi korkeakoulu5,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,5 %
Työttömät2,7 %
Opiskelijat9,9 %
Eläkeläiset17,3 %
Lapset 0–1432,9 %
Muut2,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat171
Henkeä / asuntokunta3,30
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet26 %
Lapsitaloudet40 %
Asuntojen keskikoko123,6 m²
Asumisväljyys38,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit6
Työpaikat alueella94

Nivala: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Nivala

  1. 85540 Mönkö26 259 €
  2. 85500 Nivala Keskus25 267 €
  3. 85640 Maliskylä25 193 €
  4. 85560 Ainastalo25 030 €
  5. 85580 Karvoskylä24 115 €
  6. 85620 Sarja22 671 €
  7. 85660 Ruuskankylä21 398 €

Lähimmät postinumerot

  1. 85560 Ainastalo25 030 €
  2. 85580 Karvoskylä24 115 €
  3. 85620 Sarja22 671 €
  4. 85640 Maliskylä25 193 €
  5. 85660 Ruuskankylä21 398 €
  6. 85710 Parkkila24 194 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.