Postinumeroalue · Pieksämäki

76130 Pappilanmäki

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat897koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 561 €−3 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut30 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 76130 Pappilanmäki (Pieksämäki) asui 897 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 5,1 km², joten asukkaita on 176 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 561 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 336. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 21 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 30 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 437 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 71 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 76130 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 561 €
Keskitulo, asukkaat26 352 €
Mediaanitulo, taloudet38 578 €
Keskitulo, taloudet44 114 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

19 %70 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,8 %
16–194,9 %
20–298,1 %
30–3911,0 %
40–4912,5 %
50–5910,6 %
60–6916,4 %
70–7915,7 %
80+7,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (762 henkeä).

Vain perusaste22,3 %
Ylioppilastutkinto2,2 %
Ammatillinen45,0 %
Alempi korkeakoulu23,6 %
Ylempi korkeakoulu6,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,2 %
Työttömät4,2 %
Opiskelijat7,4 %
Eläkeläiset35,8 %
Lapset 0–1411,4 %
Muut3,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat437
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa71 %
Vuokra-asunnoissa28 %
Yksinasuvien taloudet43 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko86,2 m²
Asumisväljyys46,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja13 %
Kesämökit2
Työpaikat alueella328

Pieksämäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pieksämäki

  1. 76620 Pyhitty27 445 €
  2. 77240 Halkokumpu27 327 €
  3. 76780 Lamminmäki26 470 €
  4. 77220 Neuvola25 827 €
  5. 76850 Naarajärvi25 560 €
  6. 76940 Nenonpelto25 389 €
  7. 77430 Siikamäki25 101 €
  8. 77110 Paltanen24 864 €
  9. 77320 Hurskaala24 463 €
  10. 76280 Partaharju24 190 €
  11. 77580 Tihusniemi23 990 €
  12. 76120 Kontiopuisto23 829 €

Kaikki 21 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 75990 Höljäkkä20 211 €
  2. 76100 Pieksämäki Keskus22 377 €
  3. 76120 Kontiopuisto23 829 €
  4. 76150 Länsirinne23 201 €
  5. 76280 Partaharju24 190 €
  6. 76620 Pyhitty27 445 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.