Postinumeroalue · Pieksämäki

77220 Neuvola

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat137koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 827 €−2 % vs. koko maa
Keski-ikä55 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 77220 Neuvola (Pieksämäki) asui 137 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 55 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 93,9 km², joten asukkaita on 1,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 827 € vuodessa verojen jälkeen, 2 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 250. korkein 2 927 alueesta ja 4. kunnan 21 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 1,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 69 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 77220 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 827 €
Keskitulo, asukkaat27 159 €
Mediaanitulo, taloudet43 099 €
Keskitulo, taloudet47 711 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

14 %73 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,2 %
16–192,9 %
20–296,6 %
30–394,4 %
40–498,0 %
50–5916,8 %
60–6923,4 %
70–7921,9 %
80+5,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (121 henkeä).

Vain perusaste19,0 %
Ylioppilastutkinto2,5 %
Ammatillinen54,5 %
Alempi korkeakoulu21,5 %
Ylempi korkeakoulu2,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset39,4 %
Työttömät0,7 %
Opiskelijat3,6 %
Eläkeläiset46,0 %
Lapset 0–149,5 %
Muut0,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat69
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet30 %
Lapsitaloudet14 %
Asuntojen keskikoko107,1 m²
Asumisväljyys57,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit140
Työpaikat alueella14

Pieksämäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pieksämäki

  1. 76620 Pyhitty27 445 €
  2. 77240 Halkokumpu27 327 €
  3. 76780 Lamminmäki26 470 €
  4. 76130 Pappilanmäki25 561 €
  5. 76850 Naarajärvi25 560 €
  6. 76940 Nenonpelto25 389 €
  7. 77430 Siikamäki25 101 €
  8. 77110 Paltanen24 864 €
  9. 77320 Hurskaala24 463 €
  10. 76280 Partaharju24 190 €
  11. 77580 Tihusniemi23 990 €
  12. 76120 Kontiopuisto23 829 €

Kaikki 21 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 77110 Paltanen24 864 €
  2. 77120 Venetmäki22 703 €
  3. 77140 Huumala19 432 €
  4. 77240 Halkokumpu27 327 €
  5. 77320 Hurskaala24 463 €
  6. 77330 Virtasalmi Keskus22 670 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.