Postinumeroalue · Pieksämäki
76780 Lamminmäki
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 76780 Lamminmäki (Pieksämäki) asui 89 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 42,3 km², joten asukkaita on 2,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 470 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 057. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 21 postinumeroalueesta.
19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Alueella on 44 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 98 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (77 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Pieksämäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Pieksämäki
- 76620 Pyhitty27 445 €
- 77240 Halkokumpu27 327 €
- 77220 Neuvola25 827 €
- 76130 Pappilanmäki25 561 €
- 76850 Naarajärvi25 560 €
- 76940 Nenonpelto25 389 €
- 77430 Siikamäki25 101 €
- 77110 Paltanen24 864 €
- 77320 Hurskaala24 463 €
- 76280 Partaharju24 190 €
- 77580 Tihusniemi23 990 €
- 76120 Kontiopuisto23 829 €
Lähimmät postinumerot
- 76150 Länsirinne23 201 €
- 76280 Partaharju24 190 €
- 76620 Pyhitty27 445 €
- 76850 Naarajärvi25 560 €
- 76940 Nenonpelto25 389 €
- 77110 Paltanen24 864 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.