Postinumeroalue · Pieksämäki

76940 Nenonpelto

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat187koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 389 €−4 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 76940 Nenonpelto (Pieksämäki) asui 187 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 21,7 km², joten asukkaita on 8,6 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 389 € vuodessa verojen jälkeen, 4 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 412. korkein 2 927 alueesta ja 7. kunnan 21 postinumeroalueesta.

11 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 4,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 91 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 60 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 76940 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 389 €
Keskitulo, asukkaat26 426 €
Mediaanitulo, taloudet43 140 €
Keskitulo, taloudet45 185 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

15 %73 %11 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,8 %
16–194,8 %
20–297,5 %
30–3916,0 %
40–4911,2 %
50–5912,3 %
60–6913,4 %
70–7916,0 %
80+5,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (157 henkeä).

Vain perusaste27,4 %
Ylioppilastutkinto0,0 %
Ammatillinen50,3 %
Alempi korkeakoulu17,2 %
Ylempi korkeakoulu5,1 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset44,9 %
Työttömät2,1 %
Opiskelijat4,8 %
Eläkeläiset33,7 %
Lapset 0–1412,3 %
Muut2,1 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat91
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa60 %
Vuokra-asunnoissa36 %
Yksinasuvien taloudet34 %
Lapsitaloudet20 %
Asuntojen keskikoko73,1 m²
Asumisväljyys42,0 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja15 %
Kesämökit16
Työpaikat alueella819

Pieksämäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pieksämäki

  1. 76620 Pyhitty27 445 €
  2. 77240 Halkokumpu27 327 €
  3. 76780 Lamminmäki26 470 €
  4. 77220 Neuvola25 827 €
  5. 76130 Pappilanmäki25 561 €
  6. 76850 Naarajärvi25 560 €
  7. 77430 Siikamäki25 101 €
  8. 77110 Paltanen24 864 €
  9. 77320 Hurskaala24 463 €
  10. 76280 Partaharju24 190 €
  11. 77580 Tihusniemi23 990 €
  12. 76120 Kontiopuisto23 829 €

Kaikki 21 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 76620 Pyhitty27 445 €
  2. 76780 Lamminmäki26 470 €
  3. 76850 Naarajärvi25 560 €
  4. 77110 Paltanen24 864 €
  5. 77120 Venetmäki22 703 €
  6. 77140 Huumala19 432 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.