Postinumeroalue · Pieksämäki

76280 Partaharju

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat159koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 190 €−8 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut26 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 76280 Partaharju (Pieksämäki) asui 159 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 38,6 km², joten asukkaita on 4,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 190 € vuodessa verojen jälkeen, 8 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 825. korkein 2 927 alueesta ja 11. kunnan 21 postinumeroalueesta.

23 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 26 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 4,4 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 67 asuntokuntaa, keskimäärin 2,20 henkeä taloudessa, ja 79 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 76280 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 190 €
Keskitulo, asukkaat29 273 €
Mediaanitulo, taloudet47 521 €
Keskitulo, taloudet56 318 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

17 %61 %23 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,9 %
16–193,1 %
20–293,8 %
30–3912,6 %
40–4919,5 %
50–5914,5 %
60–6921,4 %
70–799,4 %
80+3,8 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (137 henkeä).

Vain perusaste32,1 %
Ylioppilastutkinto0,7 %
Ammatillinen41,6 %
Alempi korkeakoulu17,5 %
Ylempi korkeakoulu8,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset54,7 %
Työttömät2,5 %
Opiskelijat3,1 %
Eläkeläiset24,5 %
Lapset 0–1411,3 %
Muut3,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat67
Henkeä / asuntokunta2,20
Omistusasunnoissa79 %
Vuokra-asunnoissa13 %
Yksinasuvien taloudet25 %
Lapsitaloudet21 %
Asuntojen keskikoko103,7 m²
Asumisväljyys49,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit36
Työpaikat alueella99

Pieksämäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pieksämäki

  1. 76620 Pyhitty27 445 €
  2. 77240 Halkokumpu27 327 €
  3. 76780 Lamminmäki26 470 €
  4. 77220 Neuvola25 827 €
  5. 76130 Pappilanmäki25 561 €
  6. 76850 Naarajärvi25 560 €
  7. 76940 Nenonpelto25 389 €
  8. 77430 Siikamäki25 101 €
  9. 77110 Paltanen24 864 €
  10. 77320 Hurskaala24 463 €
  11. 77580 Tihusniemi23 990 €
  12. 76120 Kontiopuisto23 829 €

Kaikki 21 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 76120 Kontiopuisto23 829 €
  2. 76130 Pappilanmäki25 561 €
  3. 76150 Länsirinne23 201 €
  4. 76620 Pyhitty27 445 €
  5. 76780 Lamminmäki26 470 €
  6. 76850 Naarajärvi25 560 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.