Postinumeroalue · Pieksämäki

77110 Paltanen

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat87koko maa 5 635 971
Mediaanitulo24 864 €−6 % vs. koko maa
Keski-ikä47 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 77110 Paltanen (Pieksämäki) asui 87 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 47 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 83,8 km², joten asukkaita on 1,0 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 24 864 € vuodessa verojen jälkeen, 6 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 599. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 21 postinumeroalueesta.

13 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 43 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 88 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 77110 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat24 864 €
Keskitulo, asukkaat26 246 €
Mediaanitulo, taloudet39 886 €
Keskitulo, taloudet43 136 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

28 %59 %13 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,2 %
16–195,7 %
20–292,3 %
30–396,9 %
40–4912,6 %
50–5919,5 %
60–6925,3 %
70–793,4 %
80+6,9 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (69 henkeä).

Vain perusaste26,1 %
Ylioppilastutkinto4,3 %
Ammatillinen49,3 %
Alempi korkeakoulu15,9 %
Ylempi korkeakoulu4,3 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,9 %
Työttömät6,9 %
Opiskelijat4,6 %
Eläkeläiset31,0 %
Lapset 0–1417,2 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat43
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa88 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet37 %
Lapsitaloudet30 %
Asuntojen keskikoko87,8 m²
Asumisväljyys46,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit84
Työpaikat alueella2

Pieksämäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pieksämäki

  1. 76620 Pyhitty27 445 €
  2. 77240 Halkokumpu27 327 €
  3. 76780 Lamminmäki26 470 €
  4. 77220 Neuvola25 827 €
  5. 76130 Pappilanmäki25 561 €
  6. 76850 Naarajärvi25 560 €
  7. 76940 Nenonpelto25 389 €
  8. 77430 Siikamäki25 101 €
  9. 77320 Hurskaala24 463 €
  10. 76280 Partaharju24 190 €
  11. 77580 Tihusniemi23 990 €
  12. 76120 Kontiopuisto23 829 €

Kaikki 21 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 76780 Lamminmäki26 470 €
  2. 76850 Naarajärvi25 560 €
  3. 76940 Nenonpelto25 389 €
  4. 77120 Venetmäki22 703 €
  5. 77140 Huumala19 432 €
  6. 77220 Neuvola25 827 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.