Postinumeroalue · Pieksämäki
76850 Naarajärvi
Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus
Postinumeroalueella 76850 Naarajärvi (Pieksämäki) asui 2 703 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 50 vuotta (koko maa 44).
Alueen pinta-ala on 144,5 km², joten asukkaita on 19 neliökilometrillä.
Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 560 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 338. korkein 2 927 alueesta ja 6. kunnan 21 postinumeroalueesta.
14 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.
Korkeakoulututkinto on 28 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).
Työttömien osuus työvoimasta on 8,9 % (koko maa 11,7 %).
Alueella on 1 351 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 75 % asuu omistusasunnossa.
Tulot
Asukkaat Suomen tulotasoluokissa
Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.
Ikärakenne
Osuus asukkaista ikäryhmittäin.
Koulutus
Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (2 259 henkeä).
Pääasiallinen toiminta
Asuminen
Pieksämäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →
Muut alueet: Pieksämäki
- 76620 Pyhitty27 445 €
- 77240 Halkokumpu27 327 €
- 76780 Lamminmäki26 470 €
- 77220 Neuvola25 827 €
- 76130 Pappilanmäki25 561 €
- 76940 Nenonpelto25 389 €
- 77430 Siikamäki25 101 €
- 77110 Paltanen24 864 €
- 77320 Hurskaala24 463 €
- 76280 Partaharju24 190 €
- 77580 Tihusniemi23 990 €
- 76120 Kontiopuisto23 829 €
Lähimmät postinumerot
- 76280 Partaharju24 190 €
- 76620 Pyhitty27 445 €
- 76780 Lamminmäki26 470 €
- 76940 Nenonpelto25 389 €
- 77110 Paltanen24 864 €
- 77120 Venetmäki22 703 €
Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.