Postinumeroalue · Pieksämäki

77350 Montola

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat182koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 039 €−13 % vs. koko maa
Keski-ikä51 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut15 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 77350 Montola (Pieksämäki) asui 182 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 51 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 48,3 km², joten asukkaita on 3,8 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 039 € vuodessa verojen jälkeen, 13 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 207. korkein 2 927 alueesta ja 16. kunnan 21 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 15 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 5,9 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 97 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 78 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 77350 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 039 €
Keskitulo, asukkaat26 025 €
Mediaanitulo, taloudet37 537 €
Keskitulo, taloudet43 236 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %66 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,4 %
16–192,2 %
20–297,7 %
30–399,3 %
40–4912,6 %
50–5918,7 %
60–6917,6 %
70–7914,8 %
80+6,6 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (161 henkeä).

Vain perusaste28,6 %
Ylioppilastutkinto3,7 %
Ammatillinen52,8 %
Alempi korkeakoulu12,4 %
Ylempi korkeakoulu2,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset44,0 %
Työttömät2,7 %
Opiskelijat3,3 %
Eläkeläiset37,9 %
Lapset 0–149,3 %
Muut2,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat97
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa78 %
Vuokra-asunnoissa14 %
Yksinasuvien taloudet43 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko92,2 m²
Asumisväljyys51,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit63
Työpaikat alueella15

Pieksämäki: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Pieksämäki

  1. 76620 Pyhitty27 445 €
  2. 77240 Halkokumpu27 327 €
  3. 76780 Lamminmäki26 470 €
  4. 77220 Neuvola25 827 €
  5. 76130 Pappilanmäki25 561 €
  6. 76850 Naarajärvi25 560 €
  7. 76940 Nenonpelto25 389 €
  8. 77430 Siikamäki25 101 €
  9. 77110 Paltanen24 864 €
  10. 77320 Hurskaala24 463 €
  11. 76280 Partaharju24 190 €
  12. 77580 Tihusniemi23 990 €

Kaikki 21 aluetta →

Lähimmät postinumerot

  1. 77240 Halkokumpu27 327 €
  2. 77320 Hurskaala24 463 €
  3. 77330 Virtasalmi Keskus22 670 €
  4. 77380 Kantala25 836 €
  5. 77430 Siikamäki25 101 €
  6. 77460 Maavesi24 461 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.