Postinumeroalue · Juva

51780 Kuosmala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat112koko maa 5 635 971
Mediaanitulo27 638 €+5 % vs. koko maa
Keski-ikä54 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut31 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 51780 Kuosmala (Juva) asui 112 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 54 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 73,0 km², joten asukkaita on 1,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 27 638 € vuodessa verojen jälkeen, 5 % enemmän kuin koko maassa. Se on 732. korkein 2 927 alueesta ja 1. kunnan 12 postinumeroalueesta.

27 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 31 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 59 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 51780 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat27 638 €
Keskitulo, asukkaat29 846 €
Mediaanitulo, taloudet44 781 €
Keskitulo, taloudet49 841 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

15 %58 %27 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–159,8 %
16–193,6 %
20–291,8 %
30–3912,5 %
40–496,3 %
50–5916,1 %
60–6918,8 %
70–7924,1 %
80+7,1 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (98 henkeä).

Vain perusaste28,6 %
Ylioppilastutkinto0,0 %
Ammatillinen40,8 %
Alempi korkeakoulu18,4 %
Ylempi korkeakoulu12,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset37,5 %
Työttömät4,5 %
Opiskelijat4,5 %
Eläkeläiset42,0 %
Lapset 0–148,9 %
Muut2,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat59
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet42 %
Lapsitaloudet15 %
Asuntojen keskikoko104,9 m²
Asumisväljyys61,5 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit229
Työpaikat alueella11

Juva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Juva

  1. 51820 Hatsola26 330 €
  2. 51860 Narila26 149 €
  3. 51850 Vuorenmaa26 132 €
  4. 51930 Paatela25 623 €
  5. 51760 Nuutilanmäki24 937 €
  6. 51880 Koikkala24 192 €
  7. 51980 Lauteala23 189 €
  8. 51900 Juva Keskus23 079 €
  9. 51940 Härkälä21 991 €
  10. 51810 Maivala21 988 €
  11. 51890 Risulahti21 214 €

Lähimmät postinumerot

  1. 51720 Rahula29 433 €
  2. 51740 Huuhanaho23 618 €
  3. 51760 Nuutilanmäki24 937 €
  4. 51810 Maivala21 988 €
  5. 51820 Hatsola26 330 €
  6. 51850 Vuorenmaa26 132 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.