Postinumeroalue · Juva

51860 Narila

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat56koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 149 €−1 % vs. koko maa
Keski-ikä57 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut20 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 51860 Narila (Juva) asui 56 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 57 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 23,9 km², joten asukkaita on 2,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 149 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 146. korkein 2 927 alueesta ja 3. kunnan 12 postinumeroalueesta.

26 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 20 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 32 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 51860 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 149 €
Keskitulo, asukkaat31 851 €
Mediaanitulo, taloudet46 800 €
Keskitulo, taloudet49 914 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

12 %62 %26 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,7 %
16–190,0 %
20–293,6 %
30–395,4 %
40–4910,7 %
50–5916,1 %
60–6921,4 %
70–7919,6 %
80+12,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (50 henkeä).

Vain perusaste30,0 %
Ylioppilastutkinto0,0 %
Ammatillinen50,0 %
Alempi korkeakoulu14,0 %
Ylempi korkeakoulu6,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,1 %
Työttömät1,8 %
Opiskelijat1,8 %
Eläkeläiset46,4 %
Lapset 0–148,9 %
Muut0,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat32
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa0 %
Yksinasuvien taloudet41 %
Lapsitaloudet9 %
Asuntojen keskikoko99,5 m²
Asumisväljyys58,7 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit9
Työpaikat alueella6

Juva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Juva

  1. 51780 Kuosmala27 638 €
  2. 51820 Hatsola26 330 €
  3. 51850 Vuorenmaa26 132 €
  4. 51930 Paatela25 623 €
  5. 51760 Nuutilanmäki24 937 €
  6. 51880 Koikkala24 192 €
  7. 51980 Lauteala23 189 €
  8. 51900 Juva Keskus23 079 €
  9. 51940 Härkälä21 991 €
  10. 51810 Maivala21 988 €
  11. 51890 Risulahti21 214 €

Lähimmät postinumerot

  1. 51810 Maivala21 988 €
  2. 51820 Hatsola26 330 €
  3. 51850 Vuorenmaa26 132 €
  4. 51880 Koikkala24 192 €
  5. 51890 Risulahti21 214 €
  6. 51900 Juva Keskus23 079 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.