Postinumeroalue · Juva

51810 Maivala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat129koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 988 €−17 % vs. koko maa
Keski-ikä49 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut19 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 51810 Maivala (Juva) asui 129 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 49 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 36,6 km², joten asukkaita on 3,5 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 988 € vuodessa verojen jälkeen, 17 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 494. korkein 2 927 alueesta ja 11. kunnan 12 postinumeroalueesta.

19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 19 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 61 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 95 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 51810 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 988 €
Keskitulo, asukkaat28 393 €
Mediaanitulo, taloudet38 836 €
Keskitulo, taloudet48 356 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

29 %51 %19 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1517,1 %
16–193,9 %
20–295,4 %
30–398,5 %
40–4913,2 %
50–598,5 %
60–6917,8 %
70–7913,2 %
80+12,4 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (103 henkeä).

Vain perusaste27,2 %
Ylioppilastutkinto4,9 %
Ammatillinen48,5 %
Alempi korkeakoulu12,6 %
Ylempi korkeakoulu6,8 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset34,9 %
Työttömät1,6 %
Opiskelijat8,5 %
Eläkeläiset38,0 %
Lapset 0–1414,7 %
Muut2,3 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat61
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa95 %
Vuokra-asunnoissa2 %
Yksinasuvien taloudet39 %
Lapsitaloudet25 %
Asuntojen keskikoko107,8 m²
Asumisväljyys52,9 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit44
Työpaikat alueella44

Juva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Juva

  1. 51780 Kuosmala27 638 €
  2. 51820 Hatsola26 330 €
  3. 51860 Narila26 149 €
  4. 51850 Vuorenmaa26 132 €
  5. 51930 Paatela25 623 €
  6. 51760 Nuutilanmäki24 937 €
  7. 51880 Koikkala24 192 €
  8. 51980 Lauteala23 189 €
  9. 51900 Juva Keskus23 079 €
  10. 51940 Härkälä21 991 €
  11. 51890 Risulahti21 214 €

Lähimmät postinumerot

  1. 51740 Huuhanaho23 618 €
  2. 51760 Nuutilanmäki24 937 €
  3. 51780 Kuosmala27 638 €
  4. 51820 Hatsola26 330 €
  5. 51850 Vuorenmaa26 132 €
  6. 51860 Narila26 149 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.