Postinumeroalue · Juva

51930 Paatela

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat139koko maa 5 635 971
Mediaanitulo25 623 €−3 % vs. koko maa
Keski-ikä48 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut24 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 51930 Paatela (Juva) asui 139 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 48 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 58,4 km², joten asukkaita on 2,4 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 25 623 € vuodessa verojen jälkeen, 3 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 1 314. korkein 2 927 alueesta ja 5. kunnan 12 postinumeroalueesta.

19 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 24 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 6,0 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 65 asuntokuntaa, keskimäärin 2,10 henkeä taloudessa, ja 97 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 51930 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat25 623 €
Keskitulo, asukkaat30 304 €
Mediaanitulo, taloudet49 467 €
Keskitulo, taloudet55 550 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %60 %19 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1512,2 %
16–195,8 %
20–299,4 %
30–395,8 %
40–4913,7 %
50–5914,4 %
60–6920,9 %
70–7913,7 %
80+4,3 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (119 henkeä).

Vain perusaste26,9 %
Ylioppilastutkinto2,5 %
Ammatillinen47,1 %
Alempi korkeakoulu19,3 %
Ylempi korkeakoulu4,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset45,3 %
Työttömät2,9 %
Opiskelijat5,0 %
Eläkeläiset33,8 %
Lapset 0–1412,2 %
Muut0,7 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat65
Henkeä / asuntokunta2,10
Omistusasunnoissa97 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet38 %
Lapsitaloudet17 %
Asuntojen keskikoko105,0 m²
Asumisväljyys52,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit72
Työpaikat alueella38

Juva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Juva

  1. 51780 Kuosmala27 638 €
  2. 51820 Hatsola26 330 €
  3. 51860 Narila26 149 €
  4. 51850 Vuorenmaa26 132 €
  5. 51760 Nuutilanmäki24 937 €
  6. 51880 Koikkala24 192 €
  7. 51980 Lauteala23 189 €
  8. 51900 Juva Keskus23 079 €
  9. 51940 Härkälä21 991 €
  10. 51810 Maivala21 988 €
  11. 51890 Risulahti21 214 €

Lähimmät postinumerot

  1. 51880 Koikkala24 192 €
  2. 51890 Risulahti21 214 €
  3. 51900 Juva Keskus23 079 €
  4. 51940 Härkälä21 991 €
  5. 51980 Lauteala23 189 €
  6. 52100 Anttola24 071 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.