Postinumeroalue · Juva

51820 Hatsola

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat273koko maa 5 635 971
Mediaanitulo26 330 €±0 % vs. koko maa
Keski-ikä52 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut29 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 51820 Hatsola (Juva) asui 273 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 52 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 87,3 km², joten asukkaita on 3,1 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 26 330 € vuodessa verojen jälkeen, lähes sama kuin koko maassa. Se on 1 099. korkein 2 927 alueesta ja 2. kunnan 12 postinumeroalueesta.

22 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 29 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 9,5 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 134 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 91 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 51820 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat26 330 €
Keskitulo, asukkaat29 507 €
Mediaanitulo, taloudet48 321 €
Keskitulo, taloudet50 445 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

21 %57 %22 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1513,9 %
16–194,0 %
20–293,7 %
30–395,9 %
40–4911,7 %
50–5916,8 %
60–6920,1 %
70–7914,7 %
80+9,2 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (227 henkeä).

Vain perusaste23,3 %
Ylioppilastutkinto2,2 %
Ammatillinen45,4 %
Alempi korkeakoulu21,6 %
Ylempi korkeakoulu7,5 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset38,5 %
Työttömät4,0 %
Opiskelijat7,7 %
Eläkeläiset36,6 %
Lapset 0–1411,4 %
Muut1,8 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat134
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa91 %
Vuokra-asunnoissa7 %
Yksinasuvien taloudet39 %
Lapsitaloudet19 %
Asuntojen keskikoko107,6 m²
Asumisväljyys54,4 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit130
Työpaikat alueella36

Juva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Juva

  1. 51780 Kuosmala27 638 €
  2. 51860 Narila26 149 €
  3. 51850 Vuorenmaa26 132 €
  4. 51930 Paatela25 623 €
  5. 51760 Nuutilanmäki24 937 €
  6. 51880 Koikkala24 192 €
  7. 51980 Lauteala23 189 €
  8. 51900 Juva Keskus23 079 €
  9. 51940 Härkälä21 991 €
  10. 51810 Maivala21 988 €
  11. 51890 Risulahti21 214 €

Lähimmät postinumerot

  1. 51760 Nuutilanmäki24 937 €
  2. 51780 Kuosmala27 638 €
  3. 51810 Maivala21 988 €
  4. 51850 Vuorenmaa26 132 €
  5. 51860 Narila26 149 €
  6. 51880 Koikkala24 192 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.