Postinumeroalue · Juva

51980 Lauteala

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat204koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 189 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä58 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 51980 Lauteala (Juva) asui 204 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 58 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 126,9 km², joten asukkaita on 1,6 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 189 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 160. korkein 2 927 alueesta ja 8. kunnan 12 postinumeroalueesta.

17 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 13,1 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 104 asuntokuntaa, keskimäärin 2,00 henkeä taloudessa, ja 93 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 51980 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 189 €
Keskitulo, asukkaat29 713 €
Mediaanitulo, taloudet39 387 €
Keskitulo, taloudet52 982 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

30 %53 %17 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–157,8 %
16–192,5 %
20–291,5 %
30–396,9 %
40–498,8 %
50–5913,7 %
60–6927,5 %
70–7916,7 %
80+14,7 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (185 henkeä).

Vain perusaste25,9 %
Ylioppilastutkinto3,2 %
Ammatillinen45,9 %
Alempi korkeakoulu17,8 %
Ylempi korkeakoulu7,0 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset35,8 %
Työttömät5,4 %
Opiskelijat3,4 %
Eläkeläiset45,1 %
Lapset 0–146,4 %
Muut3,9 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat104
Henkeä / asuntokunta2,00
Omistusasunnoissa93 %
Vuokra-asunnoissa3 %
Yksinasuvien taloudet38 %
Lapsitaloudet11 %
Asuntojen keskikoko124,2 m²
Asumisväljyys66,2 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja2 %
Kesämökit270
Työpaikat alueella34

Juva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Juva

  1. 51780 Kuosmala27 638 €
  2. 51820 Hatsola26 330 €
  3. 51860 Narila26 149 €
  4. 51850 Vuorenmaa26 132 €
  5. 51930 Paatela25 623 €
  6. 51760 Nuutilanmäki24 937 €
  7. 51880 Koikkala24 192 €
  8. 51900 Juva Keskus23 079 €
  9. 51940 Härkälä21 991 €
  10. 51810 Maivala21 988 €
  11. 51890 Risulahti21 214 €

Lähimmät postinumerot

  1. 51900 Juva Keskus23 079 €
  2. 51930 Paatela25 623 €
  3. 51940 Härkälä21 991 €
  4. 52100 Anttola24 071 €
  5. 52110 Majavesi27 202 €
  6. 52150 Hauhala26 593 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.