Postinumeroalue · Juva

51900 Juva Keskus

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat3 958koko maa 5 635 971
Mediaanitulo23 079 €−12 % vs. koko maa
Keski-ikä53 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut22 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 51900 Juva Keskus asui 3 958 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 470,4 km², joten asukkaita on 8,4 neliökilometrillä.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 23 079 € vuodessa verojen jälkeen, 12 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 193. korkein 2 927 alueesta ja 9. kunnan 12 postinumeroalueesta.

12 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen, mikä on selvästi tavallista vähemmän.

Korkeakoulututkinto on 22 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Työttömien osuus työvoimasta on 10,8 % (koko maa 11,7 %).

Alueella on 2 227 asuntokuntaa, keskimäärin 1,80 henkeä taloudessa, ja 72 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 51900 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat23 079 €
Keskitulo, asukkaat25 655 €
Mediaanitulo, taloudet31 870 €
Keskitulo, taloudet39 321 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

22 %66 %12 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1511,9 %
16–193,3 %
20–296,8 %
30–398,5 %
40–499,4 %
50–5912,5 %
60–6916,8 %
70–7918,3 %
80+12,5 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (3 422 henkeä).

Vain perusaste27,3 %
Ylioppilastutkinto2,4 %
Ammatillinen48,5 %
Alempi korkeakoulu16,6 %
Ylempi korkeakoulu5,2 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset36,2 %
Työttömät4,4 %
Opiskelijat4,1 %
Eläkeläiset42,3 %
Lapset 0–1411,0 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat2 227
Henkeä / asuntokunta1,80
Omistusasunnoissa72 %
Vuokra-asunnoissa27 %
Yksinasuvien taloudet52 %
Lapsitaloudet13 %
Asuntojen keskikoko81,5 m²
Asumisväljyys47,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja26 %
Kesämökit505
Työpaikat alueella1 299

Juva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Juva

  1. 51780 Kuosmala27 638 €
  2. 51820 Hatsola26 330 €
  3. 51860 Narila26 149 €
  4. 51850 Vuorenmaa26 132 €
  5. 51930 Paatela25 623 €
  6. 51760 Nuutilanmäki24 937 €
  7. 51880 Koikkala24 192 €
  8. 51980 Lauteala23 189 €
  9. 51940 Härkälä21 991 €
  10. 51810 Maivala21 988 €
  11. 51890 Risulahti21 214 €

Lähimmät postinumerot

  1. 51860 Narila26 149 €
  2. 51880 Koikkala24 192 €
  3. 51890 Risulahti21 214 €
  4. 51930 Paatela25 623 €
  5. 51940 Härkälä21 991 €
  6. 51980 Lauteala23 189 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.