Postinumeroalue · Juva

51940 Härkälä

Tulot, asukkaat, ikärakenne ja koulutus

Asukkaat100koko maa 5 635 971
Mediaanitulo21 991 €−17 % vs. koko maa
Keski-ikä53 vkoko maa 44 v
Korkeakoulutetut25 %koko maa 36 %

Postinumeroalueella 51940 Härkälä (Juva) asui 100 ihmistä vuoden 2024 lopussa, ja heidän keski-ikänsä oli 53 vuotta (koko maa 44).

Alueen pinta-ala on 44,0 km², joten asukkaita on 2,3 neliökilometrillä, mikä on harvaan asuttua seutua.

Aikuisten asukkaiden mediaanitulo oli 21 991 € vuodessa verojen jälkeen, 17 % vähemmän kuin koko maassa. Se on 2 491. korkein 2 927 alueesta ja 10. kunnan 12 postinumeroalueesta.

20 % asukkaista kuuluu koko Suomen suurituloisimpaan viidennekseen.

Korkeakoulututkinto on 25 %:lla 18 vuotta täyttäneistä (koko maa 36 %).

Alueella on 53 asuntokuntaa, keskimäärin 1,90 henkeä taloudessa, ja 94 % asuu omistusasunnossa.

Vertaa omia tulojasi alueen 51940 mediaaniin →

Tulot

Mediaanitulo, asukkaat21 991 €
Keskitulo, asukkaat28 796 €
Mediaanitulo, taloudet35 090 €
Keskitulo, taloudet48 230 €

Asukkaat Suomen tulotasoluokissa

20 %59 %20 %

Suomen pienituloisin 20 % keskimmäinen 60 % suurituloisin 20 %. Ohut viiva: koko maan jako 20 / 60 / 20.

Keskitulo on mediaania suurempi, kun pieni joukko ansaitsee paljon. Ero kertoo tulojen epätasaisuudesta alueen sisällä.

Ikärakenne

Osuus asukkaista ikäryhmittäin.

0–1510,0 %
16–192,0 %
20–295,0 %
30–3910,0 %
40–498,0 %
50–5913,0 %
60–6928,0 %
70–7919,0 %
80+5,0 %

Alue Koko maa

Koulutus

Korkein suoritettu tutkinto, 18 vuotta täyttäneet (88 henkeä).

Vain perusaste18,2 %
Ylioppilastutkinto3,4 %
Ammatillinen53,4 %
Alempi korkeakoulu19,3 %
Ylempi korkeakoulu5,7 %

Alue Koko maa

Pääasiallinen toiminta

Työlliset41,0 %
Työttömät4,0 %
Opiskelijat6,0 %
Eläkeläiset38,0 %
Lapset 0–149,0 %
Muut2,0 %

Alue Koko maa

Asuminen

Asuntokunnat53
Henkeä / asuntokunta1,90
Omistusasunnoissa94 %
Vuokra-asunnoissa4 %
Yksinasuvien taloudet43 %
Lapsitaloudet11 %
Asuntojen keskikoko114,1 m²
Asumisväljyys61,6 m² / hlö
Kerrostaloasuntoja0 %
Kesämökit59
Työpaikat alueella10

Juva: väkiluku, ennuste 2045 ja avainluvut →

Muut alueet: Juva

  1. 51780 Kuosmala27 638 €
  2. 51820 Hatsola26 330 €
  3. 51860 Narila26 149 €
  4. 51850 Vuorenmaa26 132 €
  5. 51930 Paatela25 623 €
  6. 51760 Nuutilanmäki24 937 €
  7. 51880 Koikkala24 192 €
  8. 51980 Lauteala23 189 €
  9. 51900 Juva Keskus23 079 €
  10. 51810 Maivala21 988 €
  11. 51890 Risulahti21 214 €

Lähimmät postinumerot

  1. 51890 Risulahti21 214 €
  2. 51900 Juva Keskus23 079 €
  3. 51930 Paatela25 623 €
  4. 51980 Lauteala23 189 €
  5. 52100 Anttola24 071 €
  6. 52110 Majavesi27 202 €

Lähde: Tilastokeskus, Paavo – postinumeroalueittainen avoin tieto (julkaisu 2026; tulot vuodelta 2024, väestö 2024). Aineisto on lisensoitu CC BY 4.0 -lisenssillä. Tulot ovat käytettävissä olevia rahatuloja eli tuloja verojen ja maksujen jälkeen, ja ne koskevat 18 vuotta täyttäneitä.